logo

TOTAL BWF World Championships 2018

30 - 05 August, China

Order of play 30 July 2018

ORDER OF PLAY

  • Main Location - 1
  • 1. Starting at 10:00 AM
    MS
    Main Location 1
    SHI Yu Qi [3]
    bt
    Adam MENDREK
    21-13, 21-11
    0:38
  • 2. Followed by
    WS
    Main Location 1
    Busanan ONGBAMRUNGPHAN
    bt
    Jamie HSU
    21-10, 21-11
    0:32
  • 3. Followed by
    MS
    Main Location 1
    Viktor AXELSEN [1]
    bt
    Duarte Nuno ANJO
    21-8, 21-7
    0:26
  • 4. Not before 12:00 PM
    XD
    Main Location 1
    TAN Kian Meng
    LAI Pei Jing
    bt
    LIAO Min Chun
    CHEN Hsiao Huan
    21-16, 21-15
    0:34
  • 5. Followed by
    MS
    Main Location 1
    LIN Dan [9]
    bt
    Mark CALJOUW
    21-14, 21-14
    0:49
  • 6. Followed by
    MS
    Main Location 1
    PRANNOY H. S. [11]
    bt
    Abhinav MANOTA
    21-12, 21-11
    0:28
  • 7. Followed by
    MS
    Main Location 1
    CHEN Long [8]
    bt
    HSU Jen Hao
    21-13, 21-15
    0:57
  • 8. Not before 3:00 PM
    MD
    Main Location 1
    HAN Cheng Kai
    ZHOU Hao Dong
    bt
    Milosz BOCHAT
    Adam CWALINA
    21-19, 21-11
    0:33
  • 9. Followed by
    MS
    Main Location 1
    NG Ka Long Angus [10]
    bt
    Ivan RUSEV
    21-13, 21-10
    0:29
  • 10. Not before 5:00 PM
    XD
    Main Location 1
    Satwiksairaj RANKIREDDY
    Ashwini PONNAPPA
    bt
    Niclas NOHR
    Sara THYGESEN
    21-9, 22-20
    0:36
  • 11. Followed by
    WD
    Main Location 1
    HUANG Dong Ping
    LI Wen Mei
    bt
    HSU Ya Ching
    WU Ti Jung
    21-14, 14-21, 21-14
    1:04
  • 12. Followed by
    WS
    Main Location 1
    CHEN Xiao Xin
    bt
    Line Højmark KJAERSFELDT
    21-10, 17-21, 21-13
    1:03
  • 13. Followed by
    WS
    Main Location 1
    Thuy Linh NGUYEN
    bt
    Mariya MITSOVA
    21-9, 21-14
    0:30
  • Main Location - 2
  • 1. Starting at 10:00 AM
    XD
    Main Location 2
    Marvin SEIDEL
    Linda EFLER
    bt
    Ben LANE
    Jessica PUGH
    21-10, 21-18
    0:33
  • 2. Followed by
    XD
    Main Location 2
    Evgenij DREMIN
    Evgenia DIMOVA
    bt
    LU Ching Yao
    CHIANG Kai Hsin
    21-10, 14-21, 21-16
    0:48
  • 3. Followed by
    WS
    Main Location 2
    Mia BLICHFELDT
    bt
    Natalia PERMINOVA
    21-13, 21-9
    0:32
  • 4. Not before 12:00 PM
    MS
    Main Location 2
    Ygor COELHO
    bt
    WONG Wing Ki Vincent
    22-20, 19-21, 11-4 Retired
    0:49
  • 5. Followed by
    MD
    Main Location 2
    Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA
    Ade Yusuf SANTOSO
    bt
    Kittinupong KEDREN
    Dechapol PUAVARANUKROH
    21-15, 17-21, 21-15
    0:57
  • 6. Followed by
    WS
    Main Location 2
    Fitriani FITRIANI
    bt
    Linda ZETCHIRI
    21-10, 19-21, 21-13
    1:04
  • 7. Followed by
    WS
    Main Location 2
    Chloe BIRCH
    bt
    Beatriz CORRALES
    21-17, 21-19
    0:45
  • 8. Not before 3:00 PM
    MS
    Main Location 2
    Sameer VERMA
    bt
    Lucas CORVEE
    21-13, 21-10
    0:39
  • 9. Followed by
    WS
    Main Location 2
    GOH Jin Wei
    bt
    PAI Yu Po
    21-8, 21-15
    0:37
  • 10. Not before 5:00 PM
    WS
    Main Location 2
    Gregoria Mariska TUNJUNG
    bt
    Kirsty GILMOUR
    21-18, 18-21, 21-14
    1:05
  • 11. Followed by
    MD
    Main Location 2
    Tinn ISRIYANET
    Kittisak NAMDASH
    bt
    Evgenij DREMIN
    Denis GRACHEV
    21-15, 21-12
    0:27
  • 12. Followed by
    MS
    Main Location 2
    CHOU Tien Chen [7]
    bt
    Eetu HEINO
    21-9, 21-9
    0:30
  • 13. Followed by
    MD
    Main Location 2
    Jacco ARENDS
    Ruben JILLE
    bt
    Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK
    Mohd Naser Mansour NAYEF
    21-10, 21-6
    0:19

MATCH OVERVIEW