logo

TOTAL BWF World Championships 2018

30 - 05 August, China

Order of play 01 August 2018

ORDER OF PLAY

  • Main Location - 1
  • 1. Starting at 10:00 AM
    WS
    Main Location 1
    CHEN Xiao Xin
    bt
    CHEUNG Ngan Yi [16]
    21-19, 21-14
    0:42
  • 2. Followed by
    WS
    Main Location 1
    GOH Jin Wei
    bt
    Aya OHORI [14]
    21-18, 22-20
    0:42
  • 3. Followed by
    WS
    Main Location 1
    Nozomi OKUHARA [8]
    bt
    Rachel HONDERICH
    21-11, 21-9
    0:28
  • 4. Not before 12:00 PM
    MD
    Main Location 1
    Marcus Fernaldi GIDEON [1]
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    HAN Cheng Kai
    ZHOU Hao Dong
    18-21, 21-14, 21-18
    0:52
  • 5. Followed by
    MS
    Main Location 1
    Viktor AXELSEN [1]
    bt
    HUANG Yu Xiang
    21-17, 21-8
    0:48
  • 6. Followed by
    MS
    Main Location 1
    CHOU Tien Chen [7]
    bt
    Rasmus GEMKE
    21-8, 21-17
    0:41
  • 8. Not before 3:00 PM
    MD
    Main Location 1
    Mathias BOE [3]
    Carsten MOGENSEN
    bt
    Jelle MAAS
    Robin TABELING
    21-11, 21-19
    0:45
  • 9. Followed by
    WD
    Main Location 1
    Misaki MATSUTOMO [3]
    Ayaka TAKAHASHI
    bt
    Vivian HOO
    WOON Khe Wei
    21-12, 19-21, 21-12
    0:55
  • 10. Followed by
    WS
    Main Location 1
    PUSARLA V. Sindhu [3]
    bt
    Fitriani FITRIANI
    21-14, 21-9
    0:35
  • 11. Not before 5:00 PM
    MS
    Main Location 1
    SHI Yu Qi [3]
    bt
    Rajiv OUSEPH
    21-18, 21-9
    0:41
  • 12. Followed by
    MS
    Main Location 1
    LIN Dan [9]
    bt
    Sameer VERMA
    21-17, 21-14
    0:45
  • Main Location - 2
  • 1. Starting at 10:00 AM
    MS
    Main Location 2
    KIDAMBI Srikanth [5]
    bt
    Pablo ABIAN
    21-15, 12-21, 21-14
    1:02
  • 2. Followed by
    WS
    Main Location 2
    CHEN Yu Fei [5]
    bt
    Gregoria Mariska TUNJUNG
    21-17, 22-20
    0:43
  • 3. Followed by
    MS
    Main Location 2
    CHEN Long [8]
    bt
    Khosit PHETPRADAB
    21-16, 21-11
    0:50
  • 4. Not before 12:00 PM
    MD
    Main Location 2
    Takeshi KAMURA [5]
    Keigo SONODA
    bt
    Tinn ISRIYANET
    Kittisak NAMDASH
    21-12, 18-21, 21-16
    1:01
  • 5. Followed by
    WS
    Main Location 2
    Akane YAMAGUCHI [2]
    bt
    Fabienne DEPREZ
    21-17, 21-10
    0:30
  • 6. Followed by
    MS
    Main Location 2
    Brice LEVERDEZ
    bt
    WANG Tzu Wei
    21-18, 21-19
    0:46
  • 7. Followed by
    MD
    Main Location 2
    Kim ASTRUP [8]
    Anders Skaarup RASMUSSEN
    bt
    Satwiksairaj RANKIREDDY
    Chirag SHETTY
    21-18, 15-21, 21-16
    1:07
  • 8. Not before 3:00 PM
    WD
    Main Location 2
    Yuki FUKUSHIMA [2]
    Sayaka HIROTA
    bt
    Ashwini PONNAPPA
    REDDY N. Sikki
    21-14, 21-15
    0:37
  • 9. Followed by
    MD
    Main Location 2
    LI Jun Hui [4]
    LIU Yu Chen
    bt
    Takuro HOKI
    Yugo KOBAYASHI
    21-16, 21-10
    0:37
  • 10. Followed by
    WD
    Main Location 2
    Shiho TANAKA [4]
    Koharu YONEMOTO
    bt
    Selena PIEK
    Cheryl SEINEN
    21-7, 21-13
    0:32
  • 11. Not before 5:00 PM
    WD
    Main Location 2
    LEE So Hee [6]
    SHIN Seung Chan
    bt
    Johanna GOLISZEWSKI
    Lara KAEPPLEIN
    21-7, 21-17
    0:34
  • 12. Followed by
    MD
    Main Location 2
    LIU Cheng [2]
    ZHANG Nan
    bt
    OR Chin Chung
    TANG Chun Man
    21-12, 15-21, 21-12
    0:51

MATCH OVERVIEW