logo

TOTAL BWF World Championships 2019

19 - 25 August

Order of play 23 August 2019

  • Main Location - TV court 1
  • 1. Starting at 11:00 AM
    XD
    Main Location TV court 1
    Yuta WATANABE [3]
    Arisa HIGASHINO
    bt
    CHAN Peng Soon [5]
    GOH Liu Ying
    18-21, 21-12, 21-11
    1:05
  • 2. Followed by
    MS
    Main Location TV court 1
    Kento MOMOTA [1]
    bt
    LEE Zii Jia [14]
    21-12, 21-8
    0:37
  • 3. Followed by
    WS
    Main Location TV court 1
    PUSARLA V. Sindhu [5]
    bt
    TAI Tzu Ying [2]
    12-21, 23-21, 21-19
    1:11
  • 4. Followed by
    WD
    Main Location TV court 1
    DU Yue [7]
    LI Yin Hui
    bt
    Misaki MATSUTOMO [3]
    Ayaka TAKAHASHI
    23-25, 21-18, 25-23
    2:06
  • 5. Followed by
    MD
    Main Location TV court 1
    Takuro HOKI [12]
    Yugo KOBAYASHI
    bt
    Takeshi KAMURA [3]
    Keigo SONODA
    21-16, 18-21, 21-15
    1:07
  • 6. Not before 5:00 PM
    WS
    Main Location TV court 1
    Ratchanok INTANON [7]
    bt
    YEO Jia Min
    21-17, 21-11
    0:41
  • 7. Followed by
    MD
    Main Location TV court 1
    Mohammad AHSAN [4]
    Hendra SETIAWAN
    bt
    LIAO Min Chun [13]
    SU Ching Heng
    21-17, 21-19
    0:41
  • 8. Followed by
    MD
    Main Location TV court 1
    LI Jun Hui [2]
    LIU Yu Chen
    bt
    LIU Cheng [16]
    ZHANG Nan
    21-13, 21-12
    0:28
  • 9. Followed by
    XD
    Main Location TV court 1
    Dechapol PUAVARANUKROH [4]
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    bt
    Robin TABELING
    Selena PIEK
    21-11, 21-7
    0:31
  • 10. Followed by
    MS
    Main Location TV court 1
    Anders ANTONSEN [5]
    bt
    CHEN Long [3]
    22-20, 21-10
    1:03
  • Main Location - TV court 2
  • 1. Starting at 11:00 AM
    WD
    Main Location TV court 2
    Yuki FUKUSHIMA [2]
    Sayaka HIROTA
    bt
    LEE So Hee [6]
    SHIN Seung Chan
    21-11, 11-21, 21-18
    1:25
  • 2. Followed by
    XD
    Main Location TV court 2
    ZHENG Si Wei [1]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    SEO Seung Jae [7]
    CHAE YuJung
    23-21, 21-10
    0:37
  • 3. Followed by
    WS
    Main Location TV court 2
    Nozomi OKUHARA [3]
    bt
    HE Bing Jiao [6]
    21-7, 21-18
    0:43
  • 4. Followed by
    MS
    Main Location TV court 2
    SAI PRANEETH B. [16]
    bt
    Jonatan CHRISTIE [4]
    24-22, 21-14
    0:52
  • 5. Followed by
    WD
    Main Location TV court 2
    Greysia POLII [5]
    Apriyani RAHAYU
    bt
    CHEN Qing Chen [4]
    JIA Yi Fan
    25-23, 23-21
    1:07
  • 6. Not before 5:00 PM
    WS
    Main Location TV court 2
    CHEN Yu Fei [4]
    bt
    Mia BLICHFELDT [12]
    21-17, 18-21, 21-15
    1:16
  • 7. Followed by
    WD
    Main Location TV court 2
    Mayu MATSUMOTO [1]
    Wakana NAGAHARA
    bt
    Shiho TANAKA [8]
    Koharu YONEMOTO
    22-20, 3-3 Retired
    0:34
  • 8. Followed by
    MS
    Main Location TV court 2
    Kantaphon WANGCHAROEN [12]
    bt
    CHOU Tien Chen [2]
    21-16, 11-21, 21-14
    1:11
  • 9. Followed by
    XD
    Main Location TV court 2
    WANG Yi Lyu [2]
    HUANG Dong Ping
    bt
    TANG Chun Man [9]
    TSE Ying Suet
    21-19, 21-18
    0:44
  • 10. Followed by
    MD
    Main Location TV court 2
    Fajar ALFIAN [7]
    Muhammad Rian ARDIANTO
    bt
    CHOI SolGyu
    SEO Seung Jae
    21-13, 21-17
    0:43
PARTNERS